pátek 21. června 2013

GRUZIE 2013 - jak za sebou zanechávat stopu/úvod

GRUZIE 2013 - jak za sebou zanechávat stopu/úvod

Na jedné z posledních velkých cest jsem sebou vezl přístroj, který se jmenuje SPOT, celým označením SPOT II Satellite Messenger and Tracker
Byl to chytrý pomocník a když došlo k nepříjemné nehodě Milana v Uzbekistánu, psáno je o tom v tomto cestopisu  moc nám pomohl s lokalizací.
A pokud byste někdo chtěl jet se mnou na podobnou cestu, může si vybrat na našich webových stránkách - www.corwinbike.com, kde nabízím klasické off-roadové cesty, tak expedice od klidných, třeba do Kyrgystánu až po extrémní cesty, třeba GULAGY 2014.
 

A tak jsem včera vyrazil do firmy, která mi na výše uvedenou cestu zapůjčila původní provedení SPOTu do firmy VanCo s.r.o.  v Praze , abych si odvezl novějšího bratříčka původního SPOTu, který je vybaven novými funkcemi a  je hlavně ovládán přes mobilní telefon.. 

Pro ty z vás, kteří se s trackerem nikdy nesetkali, tak je tady malé představení proč a k čemu je to dobré mít :-)

Přístroj SPOT je určený k následujícím činnostem: 

1) monitorování prošlé (ujeté) trasy
2) odeslání okamžité polohy 
3) funkce záchrany - tlačítko SOS

Kouzlo celého přístroje SPOT je v tom, že výše popsané funkce jsou zasílány na webový portál, odkud jsou distribuovány na přednastavené emailové adresy (max. 10 emailových adres) a příjemce emailu po rozkliknutí odkazu má před sebou v Google Maps vaši celou trasu za dané období nebo okamžitou polohu a to v maximální přesnosti, dle počtu satelitů na příjmu, nicméně vždy v řádech metrů.
Poslední funkce tlačítka SOS spočívá v tom, že po jeho aktivaci je smluvní záchrannou společností IHNED spouštěná záchranná akce, přičemž tato je směřována na místo, odkud byl vyslán nouzový signál SOS. Díky tomu, že přesnost zaměření je v řádech metrů, je dohledání toho, kdo je v problémech velice rychlé a přesné.

Tento nový a modernější model kopíruje a aplikuje moderní technologie - bluetooth, spravování SPOTu přes telefon, zde je podmínkou buďto iPhone nebo telefon s Androidem a je tak nějak poplatný tomu, že se věci komplikují, místo aby se zjednodušovali.  Je pravdou, že je v prodeji stále jenom trochu redesignovaný původní SPOT, ale protože ten jsem sebou již na cestě měl, beru to jako test toho, zda výše popsaná změna je ku prospěchu, nebo zda změna ovládání bude na cestách komplikací. 

Video o SPOTu je zde.

Po rozbalení krabičky zjistíte, že v ní toho mnoho není :-). Ve výlisku z průhledného plastu je usazen samotný SPOT, jsou přibaleny 2 tužkové baterie a k tomu je přiložen jeden USB kabel pro synchronizaci SPOTu. A návod na použití, respektive krátký úvod a návod kde a jak si vytvořit svůj profilový účet, pomocí kterého se provede jednak úhrada za služby a jednak si lze nastavovat další parametry, ke kterým se dostaneme posléze.

Jak je vidět z fotografií, je SPOT relativně malý, jeho rozměry jsou 6x7,5x4cm. Váha je zcela minimální a tak vás nebude SPOT tížit a to ani na batohu, nebo na oblečení a to ani při celodenní pochodu a my, kteří se pěšky přemisťujeme výhradně v situacích, kdy musíme dojít k našim motorkách či vozům, to nemusíme vůbec řešit, protože motorky a auto to přece uveze :-).



 Jak je z fotografie patrné, nemá SPOT na sobě žádná tlačítka, respektive má pouze tlačítka dvě a to na svém boku, z nichž jedno snad nikdy nebudete muset použít, jde o tlačítko funkce SOS a druhé občas :-) a to v případě, že budete SPOT vypínat nebo zapínat. Na čelní straně jsou potom jenom stavové diody s jednotlivými piktogramy.
První dioda, bráno od levé strany, je dioda signalizující aktivitu, tedy že SPOT je zapnutý.
Druhá dioda signalizuje zaměření satelitů systému GPS, tedy že SPOT registruje svou polohu v systému GPS.
Třetí dioda pracuje v okamžiku, kdy jsou přes datové přenosy odesílány jednotlivé sekvence, tedy buďto celá trasa za dané období, nebo okamžitá poloha.
Čtvrtá dioda je vcelku jasná :-), je to stav nouze, tedy že byl odeslán signál SOS.
Pátá dioda je pro modrozubový (bluetoth) přenos, respektive spojení mezi SPOTem a telefonem, prostřednictvím kterého jsou zadávány obslužné pokyny.








pondělí 17. června 2013

GRUZIE 2013 - aby Defi dojel

GRUZIE 2013 - aby Defi dojel

Dnes jsem jel na servis, aby se podívali na mého Defiho. Na heveru jsem strávil skoro 2hodiny a výsledkem bylo příjemné zjištění, že z Defa nikde nic neteče, olej v motoru je krásně průzračný, brzdovka splňuje parametry, jenom v expanzce je málo kapaliny a tak ji doléváme destilkou, bo nevím, jaký Fridex tam je a protože nečekám mrazy, tak do podzimka to počká.
Nepříjemná zjištění jsou dvě, naštěstí za pár korun, konkrétně za 2.000,-Kč. Jednak mám skoro utržený prostřední držák výfuku, takže budeme vařit, abych někde cestou neřešil problém s plandajícím výfukem. No a druhé je hlučné ložisko v levém zadním kole. to půjde preventivně na výměnu, protože představa zadřeného kola někde v Gruzínských horách, tak tak je dost nehezká :-(. 

Zbytek je zdokumentován ve fotografiích.

stojíme ráno před servisem



ještě pořád stojíme před servisem


krevní skupina a dveře na Defim


krevní skupina a dveře na Defim


a jsem na heveru


zasunuta ramena a pojedeme nahoru


zasunuta ramena a pojedeme nahoru


a už pomalu nahoru, docela jsem se bál


a jsme úplně nahoře a můžeme pod auto na obhlídku :-)


ač jsem se snažil ráno auto umýt, tak bláto z Jihlavského tankodromu ne a ne pustit


ač jsem se snažil ráno auto umýt, tak bláto z Jihlavského tankodromu ne a ne pustit


ač jsem se snažil ráno auto umýt, tak bláto z Jihlavského tankodromu ne a ne pustit


pohled zezadu na kontrolovaného Defa


kontrola vůle na řízení


teče nebo neteče olej? neteče :-)


a co brzdovka? brzdovka je také O.K.


levé přední gufero, protéká, takže jdeme zjistit co se přihodilo


technik čistí gufero, abychom se přes nánosy bláta k němu vůbec dostali

 

technik čistí gufero, abychom se přes nánosy bláta k němu vůbec dostali

 

tak už je čisto a zjistili jsme, že jsou povolené šrouby (sic!), některé i o skoro jednu otáčku

 

jedna z posledních kontrol a to maznice na křížích

 

jedna z posledních kontrol a to maznice na křížích


ještě připojit diagnostiku a podívat se na chyby a vyčíst je, aby byl klid i na elektronické bázi


ještě připojit diagnostiku a podívat se na chyby a vyčíst je, aby byl klid i na elektronické bázi

GRUZIE 2013 - malý test před cestou

GRUZIE 2013 - malý test před cestou


Před odjezdem jsem musel koupit nové prvky výbavy. A protože rozpočet je jenom jeden, nemohl jsem sáhnout po stanu svého srdce (JUREK Atak), ale koupil jsem přes internet nový dvouplášťový stan od LOAPu verze BERG2

Musel jsem také koupit nové spacáky, tady jsem zvolil mumiové spacáky od  HASKY, verze MANTILA -5

K tomu jsem přidal velkou bednu s nářadím. Byla ve slevě, je to velký kufr se čtyřmi platy a tak jsem klidnější, že dojde-li na nutnost, budu schopen aspoň něco povolit či utáhnout. :-)

A také jsem nalepil samolepky s krevní skupinou, auto hned vypadá tak nějak jinak :-)

 No a nechtělo se mi jet na cestu bez testů zda a jak se stan bude stavět a tak jsem zabalil auto, stan a spacáky, jídlo, vařič a vyrazil jsem do kempu. Našel jsem kemp, který je u vesničky Olbramkostel. Kemp je to z kategorie "za totáče jsem byl král". Ale bylo tam čisto a vcelku útulno a byl jsme letos zcela první, kdo přijel na noc pod stan. Sprchy byly peklo, ale tekla teplá voda a to bylo po úmorném celodenním vedru přínosné a příjemné. A pivo, Starobrno, bylo vychlazené a za dobrou cenu, takže špekáčky na ohni byly dobře zalévány a nevyvolaly žádnou neplechu.
 
BERG 2 je kvalitativně vcelku dobře zpracovaný, alespoň s ohledem na cenovou kategorii (1.200,-Kč vč. DPH), nicméně nejsem přesvědčen, že nemá velké šance na přežití měsíčního každodenního používání. Pruty jsou kvalitnější než obyčejné laminátové pruty, vypadají relativně odolně, ale pevnostní to holt nejsou :-) Díky přírodě prošel stan i malou zatěžkávací zkouškou, kdy se ve 3hodiny ráno přihnala docela slušná dešťová sprcha a i přes její sílu stan vydržel a to jak ve stabilitě, nápory větru nebyly malé, tak i v odolnosti proti vodě, kdy stan byl suchý, až na dvě místa, ale to byla moje chyba, neboť jsem nepoužil šponovací lanka, abych stan vypjal a věřil jsem, že hvězdná obloha bude zachována po celou noc :-) Stan má celkem 7 kapes, což je dobré, neboť pro lidi jako jsem já je to požehnání, neb vím, kam jsem dal klíče od auta, doklady a mobil a nešílím, když se ráno vzbudím :-) Rychlost stavění je standardní, pruty se zavěšují na plastové háčky, jenom by jich mohlo být o trochu více, tropiko se tak místy prověšuje. Horní křížení se utahuje na tkaničku, to je také poněkud nemilé, ale dá se to akceptovat. Uvidíme, jak to bude fungovat. Horní celta se poněkud atypicky zacvakává do rohů tropika do plastových přezek a hrozí, že jsem-li poněkud slonoidní a rozšlápnu-li tuto plastovou přezku, tak se horní celta bude obtížně upevňovat na tropiko. To moc technici nevymysleli... :-(  Uvidím, až se vrátím, v jakém bude stan stavu.

Spacáky asi není nutno nějak moc představovat, jsou to zcela klasické mumie od HUSKY a ani jsem je nefotil, ale kdyby se přeci jenom chtěl někdo podívat, najde je na tomto odkazu.  Technické parametry nijak nevybočují z normálu. Jediné, co je fakticky nemilé je těsnost obalu na spacák, kdy jak proces vkládání, tak i vyndavání spacáku je opravdu velmi fyzicky náročný. Samotné smotání spacáku je třeba pro něžnou ženskou ruku de facto nemožné, natolik je obal těsný. Jinak spaní bylo zcela normální, zavřel jsem oči a usnul :-).


Nářadí byla kapitola sama pro sebe. Doma jsem neměl de facto nic, vyma dvou šroubováků a paličky na maso a tak představa, že nebudu mít čím povolit jakýkoliv spoj nebyla zrovna povznášející. A tak jsem koupil za 2.000,-Kč včetně DPH velký, čtyřpatrový kufr s nářadím. Není to profi kvalita,a myslím, že na cestách svou práci dobře odvede. Už se osvědčil, když jsem dotahoval nějaké šrouby v autě a zapojoval osvětlení sklonoměru. Takže zatím dobré :-).